KONTAKT

  • tel. +48 22 829 85 78

  • office@gardenofwords.eu

2019 już za nami - to był intensywny rok obfitujący w sukcesy, nowe projekt, ciekawe debiuty, ale i branżowe porażki. Czym branża PR żyła w 2019? I na czym będziemy się koncentrować w 2020?

Iwona Michalczyk, dyrektor zarządzająca Garden of Words, podsumowuje 2019 rok dla Wirtualnych Mediów.

 

WYDARZENIE ROKU (w Polsce i na świecie)

Wybory parlamentarne. Zawsze emocjonują, ale tegoroczne jakby mniej. Kampanie polityczne nie przyniosły żadnych zaskoczeń ani przełomowych momentów. Partie opozycyjne pokazały, że wciąż brakuje im pomysłu na spójne i interesujące kampanie.

 

Europa wciąż żyje Brexitem. Co prawda próba wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trwa już jakiś czas, ale teraz staje się coraz bardziej realna. Biznes przygotowuje się na to, ale i tak na pewno odczuje skutki Brexitu.

 

SUKCES ROKU (w Polsce i na świecie)

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Ogromny sukces na arenie międzynarodowej i powód do dumy dla Polaków. Dzięki tej nagrodzie w mediach światowych zaczęły pojawiać się publikacje o Polsce w pozytywnym kontekście. To istotny element, który warto wykorzystać do promocji polskiej kultury na świecie.

 

PORAŻKA/ ROZCZAROWANIE / KRYZYS ROKU (w Polsce i na świecie)

Koniec pewnej ery, czyli zamknięcie wszystkich tytułów prasowych przez wydawnictwo Marquard. Tym samym znikają z rynku kultowe już także na polskim rynku tytuły Cosmopolitan czy Playboy. Ta decyzja to duży szok dla branży – do tej pory nie zdarzyło się, aby wydawnictwo zamknęło wszystkie swoje tytuły. To istotnie zmieni polski rynek mediów. Warto obserwować, jak potoczy się ta historia, zwłaszcza, że pojawiają się informacje o kolejnych problemach wydawnictwa. 

Kryzys klimatyczny – w mijającym roku zdaliśmy sobie sprawę, że sytuacja jest poważna. Jednak ma też pozytywny aspekt – temat stał się istotny nie tylko w dyskursie publicznym, ale również w biznesie. Firmy podejmują coraz więcej nowych inicjatyw związanych ze środowiskiem i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.

 

CZŁOWIEK ROKU (w Polsce i na świecie)

Olga Tokarczuk – druga Polka z literackim Noblem na koncie. To nie tylko świetna pisarka, ale też istotny głos w wielu kwestiach społecznych jak ekologia, dyskryminacja kobiet, prawa człowieka czy sytuacja polityczna w Polsce.

Greta Thunberg – młoda szwedzka aktywistka klimatyczna, która inspiruje nie tylko młodzież. Odważnie i bezkompromisowo przemawia na szczytach klimatycznych i przed głowami państw.  W tym roku zainspirowała miliony ludzi do wzięcia udziału w światowym strajku klimatycznym, inicjatorka globalnego młodzieżowego ruchu działającego na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Ważny głos współczesnego świata, bierze na siebie sporą odpowiedzialność. Czy ją udźwignie?

 

AKCJA / PROJEKT ROKU (w Polsce i na świecie)

Wspólny projekt Fundacji Rak’n’Roll i firmy Avon, czyli „Dzień na U”. Kampania zachęca kobiety do wykonywania co roku profilaktycznego badania USG piersi. Warto, żeby każda z nas raz w roku wzięła taki dzień na U - w końcu nic nie jest ważniejsze niż własne zdrowie. W projekt zaangażowało się wiele znanych kobiet – m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, Joanna Jabłczyńska, Joanna Balasz, Anna Markowska czy Aleksandra Hamkało. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tego projektu.

Walka z mową nienawiści w Internecie – problem cały czas eskaluje, dlatego podejmowane są rozwiązania systemowe i projekty podejmujące tę tematykę - zarówno na świecie, jak i w Polsce. Na polskim gruncie warto odnotować prostą i świetną jednocześnie kampanię OLX z Januszem Chabiorem.

 

PREMIERA / DEBIUT / NOWOŚĆ

Debiut nowej kategorii nagrody w tegorocznej, jubileuszowej edycji Effie Awards: “Positive change: PR-Led i Employer Branding”. Ta nowa kategoria pokazuje, że PR wciąż odgrywa kluczową rolę w działaniach komunikacyjnych. Jednocześnie skuteczniej koegzystuje z innymi dziedzinami marketingu. I – co jest kluczowe – PR jest mierzalny, a efektywność w tym obszarze cały czas zyskuje na znaczeniu. Wszelkie projekty są realizowane właśnie z myślą o wymiernych efektach w komunikacji.

 

TREND ROKU

Dwa globalne trendy – seniorzy w komunikacji marketingowej i zero waste.

Świat marketingu coraz częściej koncentruje się na osobach starszych. Musi – ze względów demograficznych i ekonomicznych – to znacząca kategoria konsumentów. Komunikacja do seniorów wymaga jednak przedefiniowania. Coraz częściej pojawiają się oni także w komunikacji skierowanej do młodszej grupy wiekowej – i to nie tylko jako dziadkowie. Badania pokazują także, że kobiety lepiej przyjmują przekaz, kiedy pokazane są w gronie zróżnicowanym wiekowo. Organizacja AARP, przy współpracy z Getty Images, postanowiła to wykorzystać i uruchomiła bank zdjęć dojrzałych ludzi, w pozytywnych kontekstach, np. zawodowym.

Trend zero waste nie tylko coraz częściej determinuje nasze codzienne wybory, ale i znacząco zmienia oblicze biznesu. Coraz więcej firm podejmuje inicjatywy związane ze świadomym kupowaniem i zużywaniem. Także największe sieci handlowe są aktywne na tym polu i prowadzą projekty mające na celu ograniczenie marnowania żywności. 

 

PROGNOZA NA 2019 ROK (w Polsce i na świecie)

W kolejnym roku nadal będzie kontynuowana walka z plastikiem. Wymuszają to zarówno nowe regulacje prawne, jak i sami konsumenci, dla których kwestie związane z wpływem środowiska na jakość naszego życia stają się priorytetem. Świat biznesu musi podejmować konkretne działania i spełnić obietnice z mijającego roku.

Głos rządzi! I to właśnie przekazy audio będą zyskiwać na znaczeniu – cały czas odnotowujemy wzrost popularności podcastów, audiobooków, YT czy smart speakerów.

 

PRZEŻYTEK ROKU

Zdecydowanie plastik. Dążymy do tego, by go wyeliminować. Walka z plastikiem to też duże wyzwanie dla sieci handlowych, branży FMCG i modowej. Firmy, w odpowiedzi na nowe regulacje prawne, muszą dążyć do eliminacji plastikowych odpadów, niepodlegających obiegowi zamkniętemu. 

 

Wypowiedź dla wirtualnemedia.pl z 18.12.2019