KONTAKT

  • tel. +48 22 829 85 78

  • office@gardenofwords.eu

W marcu br. zaczęśliśmy żyć w innej rzeczywistości. Teraz ta inna rzeczywistość staje się naszą NOWĄ normalnością. Obecnie polega na życiu zawodowym z domowej kanapy i spotkaniach biznesowych na zoomie na tle regału z książkami. Ale to nie wszystko - wymusiła ona nie tylko zmiany w komunikacji, ale również strategii obecnego modelu biznesowego. 

 

Branże, które zostały dotknięte społeczną kwarantanną zdały sobie sprawę, że dotychczasowa przyjęta strategia jest ważna, ale obecna sytuacja wymaga: nie zamykania się na zmiany, uważności, słuchania i eksperymentowania! Okazało się, że wszyscy weszliśmy na ścieżkę start-up’ów, dywersyfikujemy swoją działalność i wykonujemy pivoty. Jedni większe, inni mniejsze, ale dopasowanie do tej nowej rzeczywistości jest kluczowe.  

 

Jeszcze mamy czas… 

Firmy zaczęły odrabiać dawno odkładane zadania domowe z zakresu transformacji cyfrowej, do której małymi kroczkami się przygotowywały lub którą odkładały „na potem”. 

Jednak digital transformation nie polega tylko na przeniesieniu biznesu z offline’u do online’u. To przede wszystkim zmiana myślenia strategicznego. Wymaga smapojrzenia na nowo na relacje z klientami, dostarczenia wartości, której aktualnie im brakuje, rozwiązanie problemu z którym się mierzą – np. na poziomie firmy - wdrożenie analizy danych i zatroszczenie się o wewnętrzną organizację.  

 

Nieoczekiwany efekt koronawirusa 

Według Stackline w marcu w e-commerce USA zakup maszyn do chleba wzrósł o ponad 600%! Od początku kwietnia częstotliwość wyszukiwań frazy "drożdże" była na całym świecie o 300% większa. W Polsce drożdże i mąką na początku pandemii stały się towarem deficytowym.  

Rozpoczął się ogólnoświatowy ruch domowych wypieków chleba, chałek i foccacci.  

W momencie wprowadzenia reżimu sklepowego, który powodował ogromne kolejki, krakowska śniadaniownia Handelek, posiadająca piekarnię rzemieślniczą, w ciągu 48 godzin wprowadziła dostawy świeżego chleba i past śniadaniowych tuż pod drzwi krakowian - Domowe Paczki Handelka. Prowadząc cały czas dialog z konsumentami w mediach społecznościowych, zbierając feedback, zaproponowała kolejną usługę Abonament Chlebowy - cotygodniowe dostawy pieczywa. Proste?  

Ta opcja jest na tyle interesująca, że jest duża szansa, że pozostanie z klientami także po pandemii. W życiu szukamy ułatwień, a ta propozycja niewątpliwie nią jest. Regularne świeże pieczywo o poranku, odpowiednik PRL-owskiego mleka pod drzwiami. 

 

Gotowanie na ekranie laptopa  

Warsztaty kulinarne to kolejna branża, która - wydawałoby się - nie ma nic do zaproponowania w czasie pandemii. Do tej pory przychodziło się na stacjonarne warsztaty w konkretnej lokalizacji, uczestniczyło z kilkoma osobami i wychodziło z głową pełną pomysłów. Jednym z trendów kulinarnych przewidywanych na 2020 roku były warsztaty kulinarne online. Nieśmiałe kroki w tym temacie chciało postawić Polish Your Cook, tymczasem…musiało wskoczyć na głęboką wodę. W ciągu 14 dni od ogłoszenia pandemicznych restrykcji społecznych zorganizowało pierwsze warsztaty online, w których wzięło udział około 40 osób. Może nie wszystko było idealnie, ale możliwość szybkiej reakcji za pomocą czatu, szybko rozwiązywało problemy. Po dwóch miesiącach działania platformy w gotowaniu online wzięło udział łacznie 1000 osób. Sekret tego sukcesu polega na dostarczaniu pod drzwi produktów potrzebnych do wspólnego gotowania (znowu ułatwienia!). W innym wypadku czekałaby nas runda po sklepach w poszukiwaniu kapusty pak choi. Polish Your Cook odpowiedział na potrzebę rozrywki i społecznej potrzeby pozostania w domu. Wydaje się, że ta opcja może na stałe wejść do naszych rozrywek kulinarnych, nie wymaga wyjścia z domu, zakupów, tylko dostępu do Internetu. 

 

Fryzura ma znaczenie 

Według Nielsena podczas tegorocznych pandemicznych wielkanocnych zakupów oprócz drożdży kupowaliśmy jeszcze kilka innych produktów np. jajka, kiełbasę i…farby do włosów, które odnotowały wzrost na poziomie 17 %. Nie tylko Polacy tęsknili za poprawą sytuacji na głowie, według Stackline w marcu w USA zakupy online produktów do koloryzacji wzrosły o 115%!  

Wygląd często wpływa na nasze samopoczucie, a co zrobić, kiedy perspektywy na fryzjera są odległe? Wiele osób boi się sięgać po farby gotowe, nie wierzy także w swoje umiejętności  i swoich bliskich, jeśli chodzi o farbowanie włosów. Naprzeciw tej sytuacji wyszli fryzjerzy, którzy posiadając bazę swoich klientek, wraz z danymi dotyczącymi koloryzacji, przygotowywali dla nich usługę na wynos! Klient odbierał z salonu odpowiednie mieszanki kolorystyczne, wraz z instrukcją obsługi oraz konsultacją online. Ta usługa nie pozyskuje nowych klientów, ale ratuje sytuacje na głowach wielu obecnych, i - na pewno – buduje większą lojalność w stosunku do ulubionego zakładu fryzjerskiego. Ci klienci na pewno wrócą szturmem do otwartych salonów.  

 

Czas pandemii to czas biznesowych pivotów. To nie moment na perfekcyjne usługi, na których przygotowanie poświęcamy mnóstwo energii. To jest czas działania! Zrobione jest lepsze od perfekcyjnego, a jeszcze lepiej jeśli jest przeanalizowane i poprawione. Elastyczne podejście, zrozumienie i działania zawsze adekwatne do sytuacji to podstawa w każdych warunkach. Dzięki temu można tworzyć skuteczne rozwiązania.  

 

Przywołane przykłady pokazują, że mniejsze podmioty z silnymi liderami, płaską strukturą i zgranymi zespołami znacznie lepiej (i szybciej) radzą sobie z zarządzaniem zmianą.  

Wszyscy mówią, że gdy koronawirus minie będziemy żyć w nowej rzeczywistości. 

 

My już żyjemy w nowej rzeczywistości. Zmiana dzieje się tutaj i teraz. A my jesteśmy jej częścią. Zamiast planować nową rzeczywistość, o której nic nie wiemy, należy skupić się na uważności tego, co się dzieje się wokół nas i możliwościach jej wykorzystania. Część tych zachowań i działań, które kształtują się teraz, zostanie z nami lub zaczną odrywać ważną rolę w nowej rzeczywistości, tak jak np. eventy online. Wiemy (sprawdziliśmy!), że wirtualne spotkania mogą być również angażujące i pełne magii, jak te oparte na realnym kontakcie.  

 

Biznes nabiera nowych kształtów, konsumenci zmieniają swoje nawyki, pojawiają się inne wyzwanie - idzie nowe. Proces adaptacji do nowej rzeczywistości musi zachodzić błyskawicznie. Bądźmy odważni, bo pierwszy zgarnia wszystko (a na pewno dużo!).